Vona Gábor Magyar Péternek: „A választási részvétel erkölcsi kötelesség!”
A Második Reformkor elnöke nyílt levélben szólította fel Magyar Pétert a választáson való részvételre.
Az egykori államelnök örök nyugalomra helyezése előtt minden jel arra utal, hogy a végtisztesség mindenki másról igen, a legkevésbé Göncz Árpádról fog szólni.
„Egy nappal, pontosabban néhány órával Göncz Árpád egykori köztársasági elnök temetése előtt olvasom, hogy jó magyar szokás szerint botrány körvonalazódik. Azt már napok óta tudjuk, hogy Orbán Viktor miniszterelnök – az elhunyt állami protokoll-mentes temetésre vonatkozó végakarata ellenére, vagy éppen azért – magánemberként (bármit is jelentsen ez szerinte) nem érzi kihagyhatónak az eseményt. Ezzel összefüggésben, vagy ettől teljesen függetlenül, a család kérésére Mécs Imre, Göncz Árpád barátja és harcostársa nem mondja el aktuálpolitikai felhangoktól nem mentesre tervezett beszédét. Mindeközben egyes »csoportok« azt tervezik, hogy nem engedik be Orbán Viktort Göncz temetésére. Egy nappal, és pár órával az egykori államelnök örök nyugalomra helyezése előtt minden jel arra utal, hogy a végtisztesség mindenki másról igen, a legkevésbé Göncz Árpádról fog szólni.
Nem, szándékosan nem írok Árpi bácsit. Számomra Göncz Árpád (így leírva!!!) volt azon nagyon kevés politikusok egyike, akit tisztelni tudtam. Emberként, íróként, fordítóként és egyáltalán nem utolsó sorban politikusként. Ezért sem érzem helyénvalónak ezt az »árpibácsizós« bizalmaskodást. Nem utolsó sorban ezért üzennék most mindazoknak, akik különféle okoknál fogva úgy érzik, joguk van kisajátítani ezt a pillanatot arra, hogy ez a pillanat mindenről és mindenki másról szóljon, legkevésbé az elhunytról.
Elsősorban azt gondolom, a szertartás mindenekelőtt a gyászoló családról és az elhunytról szól. Aki úgy érzi, szeretné megadni a végtisztességet az érintettnek, aki szeretne osztozni a közeli hozzátartozók gyászában, aki úgy véli, részt kíván venni a vigasznyújtásban, annak érdemes lenne tudnia: ez nem egyéni vagy kollektív performanszok, egyéni vagy kollektív érzések, indulatok és ellenérzések kinyilvánításának ideje. A különféle borzalmas összeesküvés-elméletek gyártása, a Mécs Imre beszédével és annak elmaradásával összefüggésben felmerülő tézisek és antitézisek kapcsán, kéretik megnyugodni: a családnak erkölcsi értelemben joga van rendelkezni afölött, hogy mi történjék november 6-án. Mert ez így van rendjén.”